100% found this document useful (1 vote)
1K views

CBSE Class 3 Mathematics-Multiplication

This document is a revision worksheet for a class on multiplication. It contains 6 questions to test students' understanding of multiplication facts, multiplying larger numbers, and word problems involving multiplication. Students are asked to write out multiplication facts, fill in blanks, perform calculations in columns, use the lattice method, and solve multi-step word problems requiring multiplication. The goal is to reinforce students' skills with different types of multiplication problems.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
1K views

CBSE Class 3 Mathematics-Multiplication

This document is a revision worksheet for a class on multiplication. It contains 6 questions to test students' understanding of multiplication facts, multiplying larger numbers, and word problems involving multiplication. Students are asked to write out multiplication facts, fill in blanks, perform calculations in columns, use the lattice method, and solve multi-step word problems requiring multiplication. The goal is to reinforce students' skills with different types of multiplication problems.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Downloaded from www.studiestoday.

com

DELHI PUBLIC SCHOOL, SRINAGAR

REVISION WORKSHEET No. 5

TOPIC: Multiplication

Name : _________ Class/Sec. III


Q1. Write the multiplication fact for the following addition fact .

a) 4+4+4+4+4+4 = _____________
b) 5+5+5+5 =____________
c) 9+9+9+9+9 = ____________
d) 2+2+2 =_________

m
e) 6+6+6+6 = ________

co
Q2. Fill in the blanks:

a) 7 x1 = _____ y.
da
b) 9 x0 = _____
to

c) ___ x 6 = 0
es

d) 8 x ___= 0
di

e) 5 x ___ = 5
tu

Q3. Write in columns and find the product.


.s
w

a) 23 x 3 b) 42 x4 c) 81 x 9
w

______________________________________________________________
w

______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
___________

c) 673 x6 e) 957 x7 f) 469 x 9

Downloaded from www.studiestoday.com


Downloaded from www.studiestoday.com

_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
__________________

g)712 x 36 h) 792 x49 i) 957 x 97

______________________________________________________________
______________________________________________________________

m
______________________________________________________________

co
______________________________________________________________
______________________________________________________________
y.
______________________________________________________________
da
____________
to

______________________________________________________________
es

______________________________________________________________
di

____
tu
.s

Q4. Solve using lattice method.


w

a) 34 x 87 b) 45 x 73 c) 98 x 45
w
w

______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
____________________

Downloaded from www.studiestoday.com


Downloaded from www.studiestoday.com

Q5. The cost of one teddy bear is Rs. 325. Find the cost of 13 such teddy bears.

______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
________________

m
Q6. One box contains 981 chocolates. How many chocolates will be in 84 boxes?

co
______________________________________________________________

y.
______________________________________________________________
da
______________________________________________________________
______________________________________________________________
to

______________________________________________________________
es

______________________________________________________________
di

______________________________________________________________
tu

______________________________________________________________
.s

______________________________________________________________
w

__________________
w
w

Downloaded from www.studiestoday.com

You might also like