Example 1: Divide Tens, Hundreds, and Thousands
Example 1: Divide Tens, Hundreds, and Thousands
4
Name
Divide Tens, Hundreds, and Thousands Number and Operations in Base
Essential Question How can you divide numbers through thousands Ten—4.NBT.B.6 Also 4.NBT.A.1
by whole numbers through 10? MATHEMATICAL PRACTICES
MP2, MP7, MP8
Unlock
Unlock the
the Problem
Problem
Dustin is packing apples in gift boxes. Each gift box
holds 4 apples. How many boxes can Dustin pack with
120 apples?
=_
120 ÷ 4 = 30
to divide 4,000 ÷ 5.
Chapter 4 215
MATH
M
Share
Share and
and Show
hhow
Sh BOARD
B
Math MATHEMATICAL PRACTICES 6
1. Divide. 2,800 ÷ 7 Talk
Compare How are
What basic fact can you use? __ Exercises 1 and 2 alike
and how are they
2,800 = 28 __ different?
28 hundreds ÷ 7 = __
2,800 ÷ 7 = __
2. Divide. 280 ÷ 7
280 = 28 __
28 tens ÷ __ = 4 __
280 ÷ 7 = __
On
On Your
Your Own
Own
Use basic facts and place value to find the quotient.
MATHEMATICAL
PRACTICE 5 Use Patterns Algebra Find the unknown number.
13. DEEPER
Eileen collected 98 empty cans 14. DEEPER It costs a baker $18 to make a
to recycle, and Carl collected 82 cans. They small cake. He sells 8 small cakes for $240.
packed an equal number of cans into each How much more is the selling price of each
of three boxes to take to the recycling center. cake than the cost?
How many cans were in each box?
216
Name
OqnakdlRnkuhmf¤@ookhb`shnmr
OqnakdlRnkuhmf¤@ookhb`shnmr
15. Jamal put 600 pennies into 6 equal rolls. How many
pennies were in each roll?
SMARTER
17. Chip collected 2,090 dimes. Sue collected
1,910 dimes. They divided all their dimes into
8 equal stacks. How many dimes are in each stack?
MATHEMATICAL
18. PRACTICE 5
Communicate Mr. Roberts sees a rare
1937 penny. The cost of the penny is $210. If he saves
$3 each week, will Mr. Roberts have enough money to WRITE Math t Show Your Work
buy the penny in one year? Explain.
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company • Image Credits: (t) ©Houghton Mifflin Harcourt
SMARTER
20. Which quotients are equal to 20? Mark all
that apply.
A 600 ÷ 2 D 140 ÷ 7
B 1,200 ÷ 6 E 500 ÷ 5
C 180 ÷ 9
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company • Image Credits: (tcr) ©Dorling Kindersley/Alamy, (tr) ©Universal Images Group Limited/Alamy, (bcr) ©Airborne Images/Alamy, (br) ©Arco Images GmbH/AlamyAlamy
Insect Flight Insect Wing Beats in 3 Minutes
Approximate
True flight is shared only by insects, bats, and birds.
Insect Number of Wing Beats
N
Flight in insects varies from the clumsy flight of
Aeschnid
some beetles to the acrobatic moves of dragonflies. Dragonfly
6,900
SMARTER
23. In one minute, about how many more times do
a damselfly’s wings beat than a large white butterfly’s wings?
218
Practice and Homework
Name
Lesson 4.4
Divide Tens, Hundreds,
and Thousands COMMON CORE STANDARD—4.NBT.B.6
Use place value understanding and properties
of operations to perform multi-digit
arithmetic.
Use basic facts and place value to find the quotient.
1. 3,600 ÷ 4 = _900
_
Think: 3,600 is 36 hundreds.
Use the basic fact 36 ÷ 4 = 9.
So, 36 hundreds ÷ 4 = 9 hundreds, or 900.
Problem
Problem Solving
Solving
11. At an assembly, 180 students sit in 12. Hilary can read 560 words in 7 minutes.
9 equal rows. How many students sit How many words can Hilary read in
in each row? 1 minute?
13. A company produces 7,200 gallons of 14. An airplane flew 2,400 miles in 4 hours.
bottled water each day. The company puts If the plane flew the same number of miles
8 one-gallon bottles in each carton. How each hour, how many miles did it fly in
many cartons are needed to hold all the 1 hour?
one-gallon bottles produced in one day?
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
15. WRITE Math Explain how your knowledge of place value helps
you divide a number in the thousands by whole numbers through 10.
Give an example to support your explanation.
Chapter 4 219
Lesson Check (4.NBT.B.6)
1. A baseball player hits a ball 360 feet to the 2. Sebastian rides his bike 2,000 meters
outfield. It takes the ball 4 seconds to travel in 5 minutes. How many meters does
this distance. How many feet does the ball he bike in 1 minute?
travel in 1 second?
5. A football team paid $28 per jersey. They 6. Suzanne bought 50 apples at the apple
bought 16 jerseys. How much money did orchard. She bought 4 times as many red © Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
the team spend on jerseys? apples as green apples. How many more red
apples than green apples did Suzanne buy?